Články

Jarní únava 2019-05-28T22:09:34+00:00

Jarní únava
Eva Joachimová

S příchodem jarních měsíců (dle tradiční čínské medicíny už na začátku února) se velmi často cítíme oslabení, malátní a bez energie. Není to vinou moderní doby, jarní únavou trpěli již naši předkové. Právě v tomhle období se objevuje nejčastěji. Můžeme ale být na její příchod již připraveni nebo alespoň mírnit pomocí přírodních prostředků její průběh.

Biorytmy a jarní únava

Jarní únava (stejně jako tzv. podzimní únava či deprese) souvisí s biorytmy, které nás výrazně ovlivňují. Je to proto, že máme za sebou zimu s nedostatkem tolik potřebného slunečního světla. Jeho náhlý dostatek vyvolává vznik depresivních stavů a snižuje sexuální aktivitu. Podle čínské medicíny je jaro spojeno s nástupem dravého mladého jangu a náš organismus i psychika se s tím musí nějak vyrovnat.

Osobní diagnostika: dopolední únava

Důležité je uvědomit si, kdy se cítíme víc unaveni. Pokud se trápíme ráno a dopoledne, znamená to, že náš jang je vysoce oslabený a neumí odolávat tlaku jangu okolí. Měli bychom dbát na pitný režim, držet se v teple a omezit jangové aktivity. Strava i pití by měly být alespoň do 11 hodin teplé.

Když jste unavení odpoledne

Odpolední únava značí nevyrovnanost příjmu a výdeje jangu. Jang můžeme přijímat pohybem, pro jaro je přirozená chůze nejlépe podél vody v lese, teplá strava a vše, co se na jaře dere na povrch – klíčky, kopřivový špenát apod. Z masa patří k jarní stravě králík a drůbež, později jehněčí. Ale hlavně jít ven a vylézt ze zimní ulity.

Detox těla i prostoru

Jako první by měl být na řadě balast, jedy, které jsme si dokázali během roku nastřádat. Zatímco podzim je sezónou inventury, jaro je časem vytřídění. A kontejner bychom měli připravit nejen na svinčík z domácnosti, ale i na zátěže organizmu a zbytečnosti naší duše.

Návrat na hlavní stranu ZDE.