Články

Prosinec 2019 2020-01-01T22:49:09+00:00

Prosinec 2019
Eva Joachimová

Prosinec se poněkud nestandardně vylaďuje do červené barvy tepla. Neměly by převládat vysloveně teplé výkyvy, ale zima v podání tohoto měsíce vypadá opravdu značně neobvykle.

Nevypadá to ani na velké sněžení, takže sáňkování si děti budou nejspíš muset nechat na jindy.

Nepříliš typické počasí a emocionální vypětí před vánocemi nás dokáže docela slušně vyčerpávat. K vládě nad hmotou se hlásí prvek Dřevo, překvapit nás tak mohou výbuchy hněvu. Čínská medicína doporučuje využít prosincové otevření času hmoty právě k podpoře Dřeva a to lze provést hned několika způsoby. Jídlem – zejména tím kyselým, které vede energii dovnitř a dolů a uchovává šťávy. Může to být například i slepičí maso, ocet, petržel, kvasnice, bulgur, kuskus, kysané domácí zelí a mnohé další, přiřazené k této energii. Zvýšenou pozornost bychom měli věnovat stále tepelné úpravě, abyste organismus neochlazovali a neohrožovali imunitu. Poděkují vám nejen játra a žlučník, ale lépe budete odolávat také alergickým reakcím na jaře.

Dřevo budou podporovat také potraviny náležející prvku Voda. Patří sem jednoznačně celá škála sladkovodních i mořských ryb a plodů moře, mořské řasy, fazolky adzuki, mungo, čočka,  olivy či miso. Potraviny Vody pomáhají vést energii do hloubky, zpevňují kosti a uvolňují stagnaci v těle.

Jak si zjednodušit v zimním období příjem tepla? Popíjením teplé (nikoliv horké) vody nebo teplého čaje. Teplá voda dokáže pronikat i do zanesených míst těla, je schopná detoxikovat usazeniny, které má člověk v těle i několik let. Jakmile pocítíte nastupující rýmu či únavu, dodejte tělu nejméně 2 litry teplé vody a uvidíte, jak rychle se samo začne zotavovat a jak dobře bude přijímat další léčbu. Nejlepším způsobem je začít s větším množstvím hned ráno k snídani. Imunita Vám poděkuje, pokud přidáte do vody rozpustný vitamín C. A od věci není ani prevence střevních potíží po vánočních a silvestrovských hodech.

Tak veselé Vánoce!