Články

Symboly lásky 2019-10-16T00:01:32+00:00

SYMBOLY LÁSKY
Magda Peštuková

Člověk je tvor zdobivý a často a rád se obklopuje pěknými věcmi. Nejrůznější dekorace, obrazy a okrasy nesou odpradávna poselství doby, kultury, módy, ale také symboliky, ať už si to připouštíme, nebo ne.

V seriálu věnovanému základním symbolům se zaměříme nejenom na symboly asijské, které jsou notoricky známé z literatury o Feng Shui, ale rovněž na civilnější, bližší naší kultuře a estetickému cítění. Začneme oblíbenými symboly lásky.

Manipulace symboly

Symboly nás obklopují odnepaměti a každý z nás má v sobě nějaké hluboce zakořeněné – vírou, myšlením nebo prostředím ve kterém žijeme. Připomínají nám naše touhy, obavy i naděje. Jak se v obchodech objeví první vánoční ozdoby, víme, že už je třeba začít psát Ježíškovi. Když nám někdo dá srdce z perníku, znamená to, že na nás myslí, že nás má rád.

Prvním faktorem pro výběr je víra. Automaticky a beze slov nás symboly manipulují naším vědomím i podvědomím. Symboly jsou tím silnější, čím silnější je naše víra v ně. A bylo by pošetilé myslet si, že dobře budou fungovat pouze předměty z Asie. Mnohem výhodnější pro vás bude, když najdete takové, s nimiž se snadno ztotožníte kulturně i osobně.

Druhým důležitým faktorem při výběru symbolů je styl vašeho interiéru. Nevhodně zvolená dekorace, byť by byla jakkoliv pozitivním symbolem, může vypadat jako veteš, která se vám omylem ocitla doma a „jenom“ čeká na vyhození.

Gustav Klimt, Polibek, 1908

Láska, umění a náš život

Podívejme se na symboly lásky ze světa uměleckých děl. Pokud se zamyslíte, určitě Vás napadne hned několik obrazů, jež znázorňují milující se pár, romantiku
nebo erotiku. Jednou z mých oblíbených párových symbolik je Polibek – čtvercový obraz od Gustava Klimta s velmi romantickou atmosférou. Čtverec je tvarem prvku země. Země a její atributy podporují manželství, vztahy v rodině a ženu-manželku-matku. Obraz je také laděn do zemských teplých a zlatavých odstínů. To vše dodává dílu nesmírně silný náboj stability. Jestliže toužíte po dlouhodobém vztahu s trvalými hodnotami, může být právě tento obraz velkým pomocníkem.

Pamatujme však také, že lidé jsou rozdílní a každý hledá jiný druh romantiky či projevů lásky. I když je Klimt klasika, nemusí to být to pravé ořechové pro všechny. Co třeba akty?

Amedeo Modigliani, Červený akt

Hodí se všude tam, kde chcete rozproudit vášeň. Měly by to být takové obrazy, co ve vás vyvolají touhu, kterou chcete zažívat i ve vztahu. A nemusí jít pouze o akty od známého malíře či fotografa. Mohou jimi být i fotky vaší drahé polovičky.

Cítíte to napětí na obraze Modiglianiho? Žena, vybízející, bez ostychu leží nahá přímo před vašima očima? Kdo by nechtěl v ložnici takovou dávku vzrušení? Není se čemu divit, že Modigliani měl svůj výtvor tolik rád, že jej dlouhá léta nechtěl prodat. O to více pak uvěříme českému malíři Rudolfu Kremličkovi, který řekl: „Vymýtit akt z obrazů by znamenalo vyškrtnouti lásku v románě.“

To pravé pro vás?

Vždy je důležité posoudit, zda ten či onen obraz je tím pravým symbolem pro vás. Smyslné akty mohou někoho odpuzovat a jiného naopak povzbudit.

Za všechny uvedu jeden nesmírně úsměvný příklad. Jeden můj klient, od pohledu úspěšný lamač ženských srdcí, se mi na konzultaci svěřil, že se žen bojí a nedaří se mu udržet dlouhodobě partnerku.

Jeho interiér byl velice vkusný, vyzdoben dvěma velkými fotografiemi od Helmuta Newtona. Čtyři krásné ženy, skvělý umělecký záměr, vynikající fotograf… Ale na jednoho až příliš. Posuďte sami.

Helmut Newton, They are coming

Symboly v nás akumulují určitý druh energie. Ta je nám buď prospěšná, nebo může škodit. A tak nikdy nezapomínejte posoudit, zda je poselství konkrétního symbolu tím, co očekáváte od života a osudu.

Přeji vám šťastnou ruku při výběru.

Následující článek o symbolech najdete ZDE.