Články

Říjen 2019 2020-01-01T22:49:45+00:00

Říjen 2019
Eva Joachimová

Říjen neslibuje velké chladno, ale ani teplo. Konec měsíce se počasí trochu umoudří, ale tím si celkové skóre, plné větru a sychravosti moc nevylepší.

Podzimní mezidobí země

Říjen je však zcela zásadní ještě i z jiného důležitého důvodu. Náleží ke čtyřem významným období roku, a to je takzvané Mezidobí země. Z hlediska čínské medicíny má zabezpečit přežití zimního období. Jeho úkolem je inventura. Musí rozhodnout, co je pro tělo důležité, co může postrádat a hlavně – co musí vyloučit. Nejdůležitější je odstranění škodlivého, podstatné je ale také vytvoření prostoru pro nové. A tím, že organizmu odlehčíme, usnadníme mu návrat do Středu sama sebe, návrat k našim původním, vrozeným a přirozeným energiím.

Z toho zcela přirozeně vyplývá, že je právě v tuto dobu na místě očista střeva, kde sídlí až 80% naší imunity. Vyzkoušet můžete týdenní dietu, kdy vynecháte kravské mléko a výrobky z něj, lepek, bílý cukr, kávu a všechny druhy lilkovin (rajčata, brambory, okurky, cukety, kustovnici – goji, apod.). Střevo se i za tak krátkou dobu dokáže velice rychle zregenerovat a vy se budete cítit o mnoho lépe. Ne snad proto, že byste nutně museli mít nějaké potravinové alergie, ale čistě proto, že vynecháním některých druhů potravin dáte zažívání odpočinout a připravíte jej na zimní období.

A když už jsme u té očisty, tak mám pro vás jednu velice jednoduchou radu. Při mytí můžeme používat dva typy kroužení – po směru a proti směru hodinových ručiček. Proti směru hodinových ručiček aktivujeme jang, po směru jin. Ráno bude účelnější uvažovat o jangu, večer se zklidníme jinem. S potěšením pak můžete sáhnout po uvolňujících relaxačních koupelích a dokončit tak snahu o návrat ke svému středu.