Články

Podstata ženy a muže z pohledu staré Číny vol. 1 2019-10-16T15:05:05+00:00

Podstata ženy a muže z pohledu staré Číny – Vol. 1
Eva Joachimová

Neustále se zabýváme tím, jak udržet a zdokonalit zdravotní stav, výkonnost, jak být spokojení a šťastní, a to vše nejlépe za vynaložení minimálního množství energie, času a hlavně bez odříkání. Zkoušíme nejrůznější cvičení, vrháme se do diet, užíváme řadu produktů a bylin… a ono nic. Nebo nic moc.

Metoda správného života

Důvod je jednoduchý: zapomínáme na přirozenost člověka – přirozenost ženy, přirozenost muže. Dokud nebude naplněna, veškerá nápravy se budou chovat jen jako kosmetické úpravy. Tedy asi s takovou účinností, jako bychom nahému člověku, který drkotá zuby, nalíčili obličej.

Zkusme se na tento problém podívat očima starých čínských Mistrů. Jejich rada byla jednoduchá – dodržuj YANG  SHEN  FA – to znamená: „drž se metody správného života“.

Drž se podstaty

„Vyprávěli mi, že v dávném starověku se člověk dožíval sta let, aniž by jeho činnost ochabla…“ řekl HUANG DI – Žlutý císař.
„Naši předkové, poslušni učení DAO, se řídili podle pravidel JIN-JANG a žili v souladu s čísly…“ odpověděl mu rádce QI BO.

Co tím myslel?

Jinými slovy to znamená: starej se stejně intenzivně o hmotu, jako o funkci kdykoli, kdekoli, v čemkoli, tedy i ve svém těle, a drž se podstaty své přirozenosti člověka a muže nebo ženy. Čínská medicína je báječná v tom, že je ve své podstatě nesmírně jednoduchá.

Dodržovat pravidla JINU a JANGU se dají shrnout do dvou doporučení:
1.  Poslouchej své tělo
2. Dodržuj pravidlo „region, sezona“

A čísla? O těch nám vypráví čínská numerologie a FENG REN SHUI.

O numerologii si budeme podrobněji povídat v VII. knize Cesty bílého jeřába Za tajemstvím čísel a o Feng Ren Shui se můžete již nyní dozvědět více ve IV. knize Cesty bílého jeřába Za tajemstvím prostoru.

(Pokračování příště)