Články

Letní čas 2019-05-28T18:48:13+00:00

LETNÍ ČAS
Eva Joachimová

Každé jaro a podzim nás čeká stejná anabáze – oběhnout všechny hodiny v domě a vysvětlit jim, že od zítřka platí jiný čas. Což o to, s hodinovými strojky to jde celkem dobře, ale horší to budou mít lidé a do ještě obtížnější situace dostáváme domácí zvířata…

Vysvětlit krávě, že dojení začíná o hodinu dříve jde obtížně a příliš to nepochopí. Výsledkem je snížení dojivosti. Bude potřebovat delší čas, než se vrátí do starých kolejí. My lidé, máme stále pocit, že poručíme větru, dešti a v tomto případě i času. Na nás se opravdu neprojeví změna dojivosti, ale nečekají nás o nic menší problémy, než krávu. V těle nám totiž stále tikají biologické hodiny a čínská medicína dokonce rozlišuje čas vyhrazený zvýšené činnosti jednotlivých orgánů. Ty budou tikat stále stejně.

Z pohledu čínské medicíny pak u řady lidí může dojít k problémům psychickým i fyzickým, v některých případech i závažných. Pokud si nepřiznáme, že příroda ví, co dělá a že nejsme takoví Mistři, abychom jí do toho mohli mluvit, pak se krávy i my lidé můžeme ocitnout v potížích. V lepším případě jen na pár dní.